Bel fıtığı ameliyatlarında  hastanın en çok kafasını karıştıran hangi yöntemin kullanılacağıdır. Açık ameliyat nedir, kapalı ameliyat nedir, mikro cerrahi nedir, vida mı takılacak, platin mı takılacak ….?

Bazen cerrahlar arasında da bu söylemler kavram karmaşasına neden olur. İki cerrah aynı hastaya farklı söylemler ile aynı ameliyatı önerir, hastanın konuyu anlaması zorlaşır.

En çok merak edilen ve hastalar tarafından arzu edilen kapalı ameliyat gerçek anlamda
endoskop yardımı ile belin ortasından ya da yan kısmından yaklaşık 0,5 cm kesi ile özel cerrahi aletler ile diskin içine girilerek yapılan işlemdir. Bu cerrahi için  özellikle bu konuda tecrübeli cerrah ve özellikli cerrahi aletlere ihtiyaç vardır (Endoskop ve endoskopik cerrahi el aletleri).Ülkemizde son zamanlarda deneyimin artması ile bazı merkezlerde uygulanabilir durumdadır. ABD, Kore ve Almanya bu tekniğin ilk olarak uygulandığı ve geliştirildiği ülkelerdir. Bu yöntem ile kemik dokusu çıkarılmaz gerekirse traşlanır,0,5 cm lik bir çalışma kanülü içinden kamera yardımı ile fıtıklaşan disk dokusu boşaltılır.
Hasta çok kısa sürede ayağa kalkar. Ancak her bel fıtığına uygulanmaz. Hasta seçiminin doğru olması gerekir.

Bu yöntem dışında yapılan tüm bel ameliyatları aslında açık ameliyatlardır. Ancak son zamanlarda kullanılan cerrahi mikroskoplar ve özel bazı ekartörler ile açık ameliyat kesilerinin 1,5 cm ye kadar düşmesi bu ameliyatlarında kapalı ameliyat olarak adlandırılmasına neden olmaktadır. Mikroskobun kullanılması cilt kesisinin küçük olmasını sağlaması dışında hedefteki diğer yapılarında minimal zarar görmesini sağlamaktadır. Mikroskop ile yapılan cerrahiler de doğru hasta seçiminde  çok iyi sonuç  vermektedir.

Bazı özel durumlarda da omurgaya destek amaçlı sistemler takılmaktadır. Bu malzemelerde zaman zaman metal alaşımları nedeni ile platin, titanyum veya vida olarak adlandırılmaktadır. Aslında hepsi aynı ifade amacı ile söylenmektedir.

Cerrahi yöntemin belirlenmesinde hastanın isteklerinden çok, muayene bulguları ve hekimin tetkikler sonucu vereceği karar önemlidir.

Bir cevap yazın